گروه کاربران لینوکس مشهد

اولین بار موسسان گروه اواخر تابستان سال ۸۶ و به مناسبت روز آزادی نرم‌افزار (۲۴ شهریور ۸۶) و از طریق انجمن گروه کاربران اوبونتو ایران دور هم جمع شدند و تصمیم به تشکیل گروه کاربران لینوکس مشهد با هدف ارتقای سطح علمی خود و دیگر کاربران کامپیوتر در مشهد و خراسان گرفتند.

گروه کاربران لینوکس مشهد بصورت منظم و بفاصله‌ی هر دو هفته یک جلسه عمومی برای راهنمایی و آشنایی لینوکس کاران مشهد برگزار میکند که مدیریت هر جلسه بصورت داوطلبانه توسط یکی از اعضا مدیریت و راهبری میشود و دارای برنامه‌های زیر میباشد:

  • آشنایی با اعضاي جدید
  • اخبار نرم افزار آزاد
  • نکات خط فرمان لینوکس
  • یک سمینار مختصر در موضوعات مرتبط با نرم افزار آزاد توسط اعضا
  • کارگروه های مختلف برای همفکری و رفع اشکال اعضا

همچنین گروه کاربران لینوکس مشهد به تعدادی از شرکت‌های مشهدی که قصد مهاجرت به لینوکس را داشته‌اند در حاشیه‌ی سمینارها و ملاقاتهای عمومی مشاوره رایگان ارایه داده است.

دیگر برنامه‌های عمومی برگزار شده توسط گروه از شروع تا بحال به شرح زیر می‌باشند:

جشن نصب لینوکس شهریور ۸۶

این جشن که به مناسبت روز آزادی نرم‌افزار در روز جمعه ۲۳ شهریور از ساعت ۲ تا ۱۰ بعد از ظهر برگزار گردید، با استقبال خوبی مواجه شد.

در این برنامه توزیع‌های مختلف گنو/لینوکس بر روی تعداد XX سیستم نصب شد، و در حین نصب سمینارهای آشنایی با گنو/لینوکس و معرفی میزکارها و برنامه‌های آن برای حضار برگزار شد.

گزارش مفصل جشن به همراه عکس: + +

جشن انتشار فایرفاکس ۳ تیر ۸۷

این همایش که در تاریخ ۲۰ تیر ماه با هدف جشن گرفتن انتشار سومین نسخه‌ی مرورگر فایرفاکس بوده و در آن سمینارهایی در جهت معرفی این نرم‌افزار آزاد موفق به شرح زیر برگزار شد:

تاریخچه‌ی مرورگر فایرفاکس معرفی گنو/لینوکس افزونه‌های بومی فایرفاکس مقایسه‌ی مرورگرهای اینترنت اکسپلورر و موزیلا فایرفاکس معرفی افزونه‌های کاربردی فایرفاکس

در ضمن برنامه در طبقه‌ی پایین محل فضایی برای پذیرایی و پرسش و پاسخ میهمانان، و معرفی بعضی نرم‌افزارهای آزاد دیگر تدارک دیده شده بود.

گزارشهایی از این جشن: + +

جشن نصب لینوکس مهر ۸۷

در دومین سال متوالی، و به مناسبت روز آزادی نرم‌افزار در ۱۹ مهرماه ۸۷ جشن نصبی با همکاری اعضای فعال گروه برگزار شد!

در زمانی که اعضای فعال گروه روی تعداد XX سیستم توزیع‌های مختلف گنو/لینوکس از جمله اوبونتو و کوبونتو را نصب کردند، در سالنی دیگر برای افراد علاقه‌مند سمینارهای زیر برگزار شد:

معرفی و بررسی نرم‌افزار آزاد و لینوکس معرفی اوپن‌آفیس چرا لینوکس بهتر است؟ برنامه‌نویسی در لینوکس

گزارشها بهمراه عکس: + +

جشن انتشار اوبونتو ۸٫۱۰ آبان ۸۷

به مناسبت انتشار نسخه‌ی ۸٫۱۰ توزیع اوبونتو همایشی در جهت معرفی آن در ۲۹ آبان ۸۷ برگزار شد. برنامه‌های این جشن به شرح زیر بوده‌است:

معرفی اوبونتو گنو/لینوکس معرفی محیط دسکتاپ KDE 4 امنیت در گنو/لینوکس معرفی مجموعه‌ی اداری OpenOffice.org نحوه‌ی نصب اوبونتو گنو/لینوکس به طرق مختلف

گزارش به همراه عکس: +